Şanlıurfa’da Çocuklar, Sigarayı 4 Dilde Yargıladı

sanliurfa-da-cocuklar-sigarayi-4-dilde-yargil-20140601AW105808-1Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şubesi tarafından, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü münasebetiyle Şanlıurfa Balıklıgöl yerleşkesinde düzenlenen basın toplantısında ‘kara sigara duruşmada’ etkinliği gerçekleştirildi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şubesi tarafından, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü münasebetiyle Şanlıurfa Balıklıgöl yerleşkesinde düzenlenen basın toplantısında ‘kara sigara duruşmada’ etkinliği gerçekleştirildi.
Etkinlikte gerçekleştirilen skeçte, sigara mahkemeye getirilip yargılandı. 11-13 yaş arasında 20 çocuk tarafından sergilenen oyunda İngilizce, Kürtçe, Arapça ve Türkçe dillerinde konuşan şikayetçi konumunda olan kadınlar, sigaradan şikayet sebeplerini ve ailelerine verdiği zararları anlattı. Sakat öğrenci, üçkağıtçı, yetim rollerinin de yer aldığı oyunda, kelebek, papatya ve ağaçlar da sigaradan şikayetçi oldu. Şikayetleri haklı bulan hakim, sigaraya topluma, ekonomiye, bitkilere ve hayvanlara verdiği zararlar nedeniyle siyaha boyanması cezasını verdi. Karar diğer oyuncular tarafından zılgıtlarla karşılanırken, tüm oyuncular, sanatçı Ali Toprak eşliğinde ‘sigarayı atalım, üstüne basalım, sigara çok zararlı’ ifadelerinin yer aldığı şarkıyı söyledi. Sanatçı Toprak ve oyuncular, sigaraya verilen paralarla eğitime kitap almaya yatırım yapılması çağrısında bulundular. Programda Yeşilay Başkanı Muharrem Çelik tarafından, Türkiye Yazarlar Birliği ve Yenişehir Halk Eğitimi işbirliğinden gerçekleştirilen resim kursu kursiyerlerinin hazırladığı resim ve bez bebek sergisinin de açılışı gerçekleşti. Çelik gençlere sahip çıkılması çağrısında bulunarak, “Aksi halde gençlerimiz, yanlış ortamlara giderler. Ben de bu amaçla hem kültürümüze sahip çıkmak hem de genç kızlara mesleki açıdan bez bebek fikrini vermek adına bu çalışmaları harekete geçirdik” dedi.

Yeşilay Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yapan İbrahim Culfa, sigaranın verdiği zararlarla ilgili şöyle konuştu: “Dünyada bir saniyede 5 kişi sigaradan hayatını kaybetmektedir. Sigara kullanma yaşı 12’lere indi. Bu nedenle büyüklerin küçüklere kötü örnek olmaması için sigarayı kullanmaması gerekiyor. Sigara kullananları, sigarayı terk etmeye davet ediyorum.”

Program esnasında çocuklara teşekkür belgesi dağıtıldı, vatandaşlara da sigaranın zararını anlatan broşürler dağıtıldı.

iha – milliyet

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: